آزمون نظام مهندسی

 

مقدمه

 

آزمون نظام مهندسی یا آزمون دریافت پروانه اشتغال به کارمهندسی توسط وزارت راه وشهرسازی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد؛ که پس ازقبولی درآزمون فوق درصورت داشتن سایر شرایط ؛ مهندسان 7 رشته موفق به اخذ پروانه اشتغال به کارمهندسی درحدود صلاحیت حرفه ای خود خواهند شد.

 

تاریخچه

 

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان دراسفند ماه 1374 به تصویب رسید و جهت اجرا به وزارت مسکن وشهرسازی سابق ابلاغ گردید . به موجب این قانون ، در هر استان ازکشور، تشکیلاتی، به نام سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، تشکیل می‌گردد. همچنین اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی به آن دسته از امور فنی در بخشهایساختمان و شهرسازی که توسط وزارت راه و شهرسازی تعیین می‌شود، مستلزم داشتن صلاحیت حرفه‌ای است. این صلاحیت در مورد مهندسان از طریق پروانه اشتغال به کار مهندسی و در مورد کاردانهای فنی و معماران تجربی از طریق پروانه اشتغال به کار کاردانی یا تجربی و در مورد کارگران ماهر از طریق پروانه مهارت فنی احراز می‌شود. مرجع صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی و پروانه اشتغال به کار کاردانی و تجربی وزارت راه و شهرسازی و مرجع صدور پروانه مهارت فنی وزارت کار و امور اجتماعی تعیین می‌گردد. برهمین اساس وزارت راه و شهرسازی جهت تعیین صلاحیت مهندسان اقدام به برگزاری آزمون در7 رشته اصلی مندرج درقانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان نمود.

آزمون ورود به حرفه در سالهای اولیه از کتاب قانون نظام مهندسی وبرخی مقررات ملی ساختمان که تا آن زمان تدوین شده بود ؛ برگزار گردید و بر همین اساس برخی از مهندسین موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی گردیدند ؛ تا اینکه روند برگزاری آزمون نظام مهندسی به سمتی حرکت نمود که علاوه بر اطلاعات دانشگاهی رشته تخصصی و آشنایی با مقررات ملی ساختمان که تاسال 1379 تقریبا کامل گردیده بود ؛دانسته های مهندسین رشته های مختلف در امور اجرایی و تجارب کاری مرتبط مورد آزمون قرارگرفت.

 

شرایط شرکت کنندگان درآزمون نظام مهندسی

 

 

  • مدرک تحصیلی:

 

جهت شرکت درآزمون نظام مهندسی مدارک مورد تایید وزارت علوم مورد قبول بوده و سایر مدارک مانند مدارک معادل امکان دریافت پروانه نظام مهندسی را نخواهند داشت.

به منظور شرکت در آزمون نظام مهندسی داشتن حداقل مدرک کارشناسی ویا بالاتر الزامی است . که با توجه به رشته تحصیلی و یا گرایش دانشگاهی ؛ پروانه اصلی یا مرتبط صادر میگردد.

رشته های تحصیلی اصلی:شامل 7 رشته 1- معماری 2-عمران (عمران) 3- نقشه برداری 4- مکانیک (سیالات) 5- برق (قدرت) 6- شهرسازی 7- ترافیک می باشد.

رشته های تحصیلی مرتبط:شامل رشته ها وگرایش های دانشگاهی که بارشته های اصلی در ارتباط باشند؛ مانندرشته عمران - آب که رشته مرتبط با رشته عمران - عمران بوده ویا رشته برق - الکترونیک ویارشته مکانیک - جامدات و....

 

  • داشتن حداقل سابقه کار مرتبط با مدارک و براساس جدول زير :

 

مقطع تحصیلی

میزان سابقه کار

کارشناسی

3  سال

کارشناسی ارشد

2  سال

دکتری

1  سال

 

  • عضویت در سازمان نظام مهندسی استان

 

 

  • پس از قبولي در آزمون مربوطه و کسب حداقل امتياز لازم (50%) و ارائه مدارک لازم، پروانه اشتغال به کار صادر مي­گردد .

 

همانطور که مستحضرید موسسه اندیشه رسای شریف بعنوان مبتکر و موفق ترین برگزارکننده دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی از سال 1379 تاکنون بیشترین آمار قبولی در سطح کشور را در طول این مدت به خود اختصاص داده است و همه ساله رتبه های برتر کشوری نیز ازشرکت کنندگان دردوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی این مرکز بوده اند؛ در ادامه به ارائه اطلاعات مربوط به این افتخارات میپردازیم:

آمار و نتایج  شرکت کنندگان در دوره های موسسه

نفرات برتر کشوری شرکت کننده در دوره های موسسه