آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون ورود به حرفه مهندسان که در اصطلاح عموم به آن آزمون نظام مهندسی نیز گفته می شود، دو نوبت در سال توسط وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور در هفت رشته: معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، ترافیک، نقشه برداری و شهرسازی بطور همزمان در سراسر کشور برگزار می ­گردد.

دفترچه آزمون نظام مهندسی (غیر از معماری طراحی) حاوی 60 سؤال تستی است و به صورت جزوه باز می باشد که حد نصاب قبولی در رشته های مختلف 50 درصد کل نمره آزمون مربوط می باشد، بنابراین داوطلبان برای قبولی باید حداقل به 30 سؤال پاسخ صحیح بدهند، پاسخ های غلط دارای امتیاز منفیست.

قبولی در آزمون نظام مهندسی با توجه به حجم بسیار بالای منابع، مشکل و از طرفی بدلیل جزوه باز بودن آن، آسان بنظر می رسد، بنظر بسیاری از داوطلبانی که برای اولین بار در این آزمون شرکت می کنند پاسخگویی به نیمی از سؤالات آزمون با وجود open book  نباید کار چندان سختی باشد، تصور نادرستی که معمولاً به مردودی این عزیزان می انجامد.

عوامل متعددی وجود دارند که شرایط را برای قبولی داوطلبان در این آزمون سخت و دشوار می کنند از جمله:

·         حجم بسیار بالای منابع آزمون

·         عدم معرفی منبع مشخص برای برخی از مواد آزمون

·         فاصله اندک میان زمان ثبت نام و زمان برگزاری آزمون

·         شیوه های متفاوت طرح سؤال از منابع

·         کم بودن زمان پاسخگویی به سؤالات

علاوه بر این عوامل اغلب داوطلبان این آزمونها، به دلیل شاغل بودن، زمان و فرصت بسیار کمی برای مطالعه دارند و از سوی دیگر دوری چند ساله آنها از محیط دانشگاهی تا حدودی از آمادگی و شرایط مطلوب زمان دانشجویی شان کاسته است، بدیهیست برای موفقیت در هر زمینه ای یافتن راه حل های مناسب برای گذر از این موانع امری کاملاً ضروریست.

در یک آزمون جزوه باز شما باید بتوانید از منابع موجود به نحو احسن استفاده کنید و در مدت زمان تعیین شده به سؤالات پاسخ دهید.

یک مهندس هرگز لازم نیست پاسخ تمام مسائل و مشکلات پیش رو را از حفظ بداند بلکه در مواجهه با هر مشکل و مسئله ای باید راه حل آن مسئله و طرز استفاده از منابع را برای رسیدن به پاسخ صحیح بداند.